6. Závěr

"...Fotograf, jehož kameru okouzlovaly na začátku jeho kariéry největší hvězdy světových pódií. Vyhledával je, nacházel a fotografoval. Přiznám se, že tuto část jeho tvorby jsem dlouho neznal. Nevadilo mi to tehdy ani zpětně nyní.

V roce 1984 však vyšla jeho kniha Praha v proměnách světla. Velká obrazová publikace o Praze. Fotografické vyznání obdivu a lásky k městu, kde žil a tvořil. Kdybych použil slov "hrátky se světlem", snížil bych silný dojem, kterým na mne fotografie působily. Pod slovem hrátky rozumím něco ve smyslu nahodilosti. Oldřich Karásek ale byl připraven. Na základě předpovědi počasí, práce s mapou a buzolou, studiem míst vhodných k pořízení snímku předcházel zmiňovanou náhodnost. Mnohdy při nečekaně fotogenické oblačnosti doháněl svým automobilem neustále plynoucí čas v touze dosáhnout nejvhodnější stanoviště, autem honil i duhu. Dohonil.

Doba se změnila, zahnívající socialismus byl nahrazen svobodou s počínajícím kapitalismem. Oldřich Karásek se srdcem volného fotografa pracuje intenzivně dále. Cestuje po celém světě. Jeho fotografie mohou pro jednoho znamenat exotiku zemí, které průměrně se dovolenkující jedinec ve svém životě nenavštíví. Druhý nachází na jeho snímcích člověka. Člověka, který stejně v Evropě, Asii i Americe hledá svoji obživu, své štěstí. Oldřich Karásek oboje nachází ve fotografii..."

Jiří Heller, fotograf, fotopublicista a ředitel galerie WORLD WEBPHOTO GALLERY